×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 67.

niedziela, 02 maj 2010 23:00

2010.05.02 - 80-lecie OSP Łyse (film)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
phoca thumb l 22 W dniu 02.05.2010 świętowaliśmy 80-lecia działalności OSP Łyse połączone z obchodami Dnia Strażaka. Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych. Po mszy odbyła się uroczysta zbiórka oraz apel strażaków OSP Łyse i OSP Lipniki. Na apelu wręczono odznaczenia oraz nagrody.

 

Uchwałą Prezydium Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP "Złotym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali:dh Jan Czyż, dh Wiesław Kowalikowski oraz dh Sławomir Szulc.

"Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa" odznaczeni zostali: dh Adam Pisiak, dh Kazimierz Samul, dh Rafał Parzych, dh Andrzej Morawski, dh Dariusz Puławski oraz dh Krzysztof Świerdzewski.

"Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa" otrzymali: dh Agata Pisiak, dh Beata Pisiak, dh Luiza Ziółkowska, dh Teresa Morawska, dh Piotr Głuszek, dh Grzegorz Perzan, dh Stanisław Kiernozek, dh Tadeusz Popielarczyk oraz dh Przemysław Drężek.

Uchwałą Prezydium Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZOSP Odznaką "Strażak Wzorowy" odznaczeni zostali: dh Konrad Fabiszewski, dh Mateusz Gadomski, dh Tobiasz Czyż, dh Adam Chrzanowski, dh Jacek Olender.

Ponadto strażacy z OSP Łyse i OSP Lipniki otrzymali wyróżnienia z rąk właściciela Zakładów Przetwórstwa Mięsnego "JBB" Pana Józefa Bałdygi oraz dyrektora Zakładów Przetwórstwa Mięsnego "JBB" Pana Leszka Młynarczyka, za ofiarną służbę przy gaszeniu pożaru ZPM "JBB".

Po uroczystościach odbyło się wspólne grillowanie. Składamy serdeczne podziękowania dla Zakładów Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych za ufundowanie poczęstunku.

 

Krótki rys historyczny OSP w Łysych.


Ochotnicza Straż Pożarna w Łysych powstała w 1930 roku. Trzon ówczesnej OSP stanowili pracownicy tartaku oraz kilku rolników posiadających konie. Straż ta mimo braków sprzętowych ofiarnie zapobiegała pożarom i walczyła z nimi.

W połowie lat 50-tych straż Nasza otrzymała swój pierwszy samochód. Był to Dodge (Dodż). W tym okresie trzon władz OSP tworzyli druhowie: Stanisław Czyż, Czesław Zajk, Józef Bujwid.

W latach 60-tych OSP otrzymała samochód Star 20 z Motopompą, który służył strażakom i społeczeństwu gminy do 1976 roku. W tym też roku OSP otrzymała Stara 25 GB AM 2,5. Kierowcą w owym okresie był Władysław Puławski.

Z chwilą rozbudowy remizy o drugi boks garażowy w 1982 roku ochotnicy posiadają odpowiednie zaplecze garażowe i remontowe dla pojazdów pożarniczych.

Do roku 1990 zadaniami straży pożarnej było zapobieganie pożarom i ich gaszenie.

W latach 90-tych do naszych zadań doszło ratownictwo drogowe. Wymaga to od strażaków ochotników szybkiego i profesjonalnego działania, stąd konieczne jest wyposażenie jednostki nowoczesny sprzęt.

W 1997 roku decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej jednostka OSP została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W drugiej połowie lat 90-tych w porozumieniu z Zarządem Gminy został zakupiony następujący sprzęt: piła do cięcia drewna, piła do cięcia betonu i stali, motopompa pływająca, 15 odcinków węży W 52 i założono system alarmowania selektywnego.

Ważnym i przełomowym w życiu Ochotniczej Straży Pożarnej w Łysych było wręczenie sztandaru, które odbyło się w dniu 3 lipca 2000r. Sztandar poświęcił ksiądz biskup Edward Samsel.

Zwiększające się zadania stawiane przed strażakami wymagają nowoczesnego i niezawodnego sprzętu. Dlatego też władze samorządowe Gminy Łyse jak i ZG ZOSP RP przyłączyli się do "programu zakupów samochodów i sprzętu na lata 2000-2004".

W trakcie w/w "Programu" dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Łysych zostały zakupione między innymi dwa samochody pożarnicze: MAN GBA 3,0/20 4x4 został przekazany do użytku Naszej jednostce W dniu 08 maja 2002 r., i FORD został zakupiony i przekazany do użytku dnia 28 listopada 2003r. W 2004r. Naszą jednostkę wizytował Mazowiecki Komendant Wojewódzki generał pożarnictwa Wiesław Leśniakiewicz.

W listopadzie 2005 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Łysych przy wsparciu środków finansowych Gminy zakupiła sprzęt Hydrauliczny ''LUKAS'' tak zwane ''nożyce życia''. Zakup ten pozwolił nam na szybszą pomoc poszkodowanym w wypadkach samochodowych.

W 2006 roku nasza jednostkę odwiedziła delegacja Strażaków z Ukrainy.

Druhowie OSP Łyse oraz OSP Lipniki 26 kwietnia 2007 r. powołali Klub Honorowych Dawców Krwi przy Zarządzie Gminnym ZOSP R.P w Łysych, który wówczas liczył 16 Strażaków z obu jednostek.

 

.:: ZDJĘCIA ::.
(kliknij na zdjęcie aby powiększyć i zobaczyć opis)

    {phocagallery view=category|categoryid=52|imageordering=7}

 

.:: FILMY ::.

 

 

 
Czytany 4781 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 grudzień 2015 23:24

Najczęściej czytane

 • OSP Łyse z nowym wozem strażackim dzięki wsparciu UE

  21Ruszyło rekordowe wsparcie unijne dla mazowieckich OSP. Trafi do nich 187 wozów
  strażackich dofinansowanych przez Unię Europejską. Blisko 250 mln zł z programu
  Fundusze Europejskie dla Mazowsza przyznał zarząd województwa. Jutro umowy z
  władzami gmin: Kadzidło, Rzekuń, Troszyn, Czerwin, Łyse, Czarnia i Olszewo-Borki
  podpiszą marszałek Adam Struzik oraz członkinie zarządu województwa
  mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska. Partnerami wydarzenia są:
  Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Muzeum Sportu i Turystyki
  w Warszawie, Muzeum Niepodległości, Fundacja My Obywatele UE im. W.B.
  Jastrzębowskiego.
  Unijne środki pozwolą na zakup wozów strażackich dla OSP z całego województwa
  mazowieckiego. W sumie subregion ostrołęcki otrzyma 37,5 mln zł na zakup 27
  wozów strażackich, w tym wsparcie dla jednostek z powiatu ostrołęckiego,
  które otrzymają 10,2 mln zł na zakup 7 wozów strażackich.
  Jednostka OSP Łyse otrzyma wsparcie unijne w kwocie 1 829 737,20 zł. W ramach
  projektu zostanie zrealizowane zadanie pn. „Zakup samochodu ratowniczo-
  gaśniczego na potrzeby OSP w Łysych w celu walki ze skutkami klęsk i katastrof” -
  zaplanowano zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z pełnym
  wyposażeniem. Szacunkowy koszt realizacji całego zadania to kwota 2 167 632,00
  zł.

  Czytaj dalej...
 • Wesołych Świąt!

  życzenia BNW związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, Zarząd oraz druhny i druhowie OSP Łyse składają wszystkim mieszkańcom oraz sympatykom życzenia zdrowych i radosnych świąt. Niech te święta przyniosą Wam radość, pokój i wzajemną życzliwość... A zbliżający się Nowy Rok upłynie bez trosk i zmartwień oraz niech będzie wypełniony optymizmem i sukcesami...

  Czytaj dalej...
wszystkie prawa zastrzeżone przez OSP Łyse
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK