wtorek, 31 maj 2022 20:27

2022.05.31 - Pożar lasu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
f915a0ba 4c1f 4dc2 9370 22d7931600d1We wtorek 31 maja około godziny 11 zawyła syrena naszej remizy. Miejskie Stanowisko Kierowania przekazało nam informacje, że w okolicy miejscowości Serafin płonie las.

Skompletowany zastęp błyskawicznie wyjechał do akcji. Po dojechaniu na miejsce zaczęliśmy od budowy linii gaśniczej i szybko podaliśmy 2 prądy wody w natarciu na ogień. W tym samym czasie dowódca wybrał się na rozpoznanie. Niestety pożar zdążył się już rozprzestrzenić, płonęło około jednego hektara lasu. Dowodzący podjął decyzję o zaangażowaniu większej ilości sił i środków. Zgłosił jak wygląda sytuacja na Stanowisko Kierowania. Od tego momentu na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy. W sumie zaangażowano 4 zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz 9 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu ostrołęckiego: Łyse, Myszyniec, Kadzidło, Czarnia, Baranowo, Brodowe Łąki, Dylewo, Lelis. Łącznie 70 strażaków. W celu ugaszenia pożaru podano 6 prądów wody. Zorganizowano 2 stanowiska czerpania wody. Pierwsze na bazie zbiornika przeciwpożarowego w leśnictwie Serafin, z którego poprowadzono magistrale na odległość 1,7km. Drugie stanowisko na bazie tego samego zbiornika z wykorzystaniem 4 motopomp pływających, które zasilały w wodę samochody gaśnicze. Na szczęście to tylko ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Miejską we współpracy z Nadleśnictwem Myszyniec. Celem symulacji było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenie współdziałania sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego podczas pożarów wielkoobszarowych lasów w tym współpraca ze służbami leśnymi. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia taktycznego przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej. Na zakończenie ćwiczeń dokonano podsumowania działań przedstawiono uwagi i wnioski przez dowodzących i rozjemców oceniających działania gaśnicze.

 

                           ZDJĘCIA

     (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

   

Czytany 1039 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 czerwiec 2022 21:03
wszystkie prawa zastrzeżone przez OSP Łyse
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK