wtorek, 31 maj 2022 20:27

2022.05.31 - Pożar lasu

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
f915a0ba 4c1f 4dc2 9370 22d7931600d1We wtorek 31 maja około godziny 11 zawyła syrena naszej remizy. Miejskie Stanowisko Kierowania przekazało nam informacje, że w okolicy miejscowości Serafin płonie las.

Skompletowany zastęp błyskawicznie wyjechał do akcji. Po dojechaniu na miejsce zaczęliśmy od budowy linii gaśniczej i szybko podaliśmy 2 prądy wody w natarciu na ogień. W tym samym czasie dowódca wybrał się na rozpoznanie. Niestety pożar zdążył się już rozprzestrzenić, płonęło około jednego hektara lasu. Dowodzący podjął decyzję o zaangażowaniu większej ilości sił i środków. Zgłosił jak wygląda sytuacja na Stanowisko Kierowania. Od tego momentu na miejsce dojeżdżały kolejne zastępy. W sumie zaangażowano 4 zastępy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce oraz 9 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu ostrołęckiego: Łyse, Myszyniec, Kadzidło, Czarnia, Baranowo, Brodowe Łąki, Dylewo, Lelis. Łącznie 70 strażaków. W celu ugaszenia pożaru podano 6 prądów wody. Zorganizowano 2 stanowiska czerpania wody. Pierwsze na bazie zbiornika przeciwpożarowego w leśnictwie Serafin, z którego poprowadzono magistrale na odległość 1,7km. Drugie stanowisko na bazie tego samego zbiornika z wykorzystaniem 4 motopomp pływających, które zasilały w wodę samochody gaśnicze. Na szczęście to tylko ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Miejską we współpracy z Nadleśnictwem Myszyniec. Celem symulacji było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenie współdziałania sił i środków Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego podczas pożarów wielkoobszarowych lasów w tym współpraca ze służbami leśnymi. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia taktycznego przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej. Na zakończenie ćwiczeń dokonano podsumowania działań przedstawiono uwagi i wnioski przez dowodzących i rozjemców oceniających działania gaśnicze.

 

                           ZDJĘCIA

     (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

   

Czytany 56 razy Ostatnio zmieniany sobota, 04 czerwiec 2022 21:03

Najczęściej czytane

 • Życzenia Wielkanocne

  życzenia wielkanocne2022

  Czytaj dalej...
 • 2022.05.08 - Dzień Strażaka

  DSC 2684W niedzielny poranek 8 maja w Lipnikach pod kościołem zorganizowana została zbiórka rozpoczynająca obchody Dnia Strażaka.

  Czytaj dalej...
 • 2022.05.04 - Pożar w Łączkach

  IMG 20220504 WA0013W środowy ranek w miejscowości Łączki wybuchł pożar lasu. Około godziny 9:50 zostaliśmy zadysponowani do pożaru lasu.

  Czytaj dalej...
 • 2022.05.20 - Pożar lasu

  IMG 20220520 WA0013W piątek około godziny 13 dostaliśmy zgłoszenie o pożarze lasu w miejscowości Pupkowizna. Do zdarzenia wyjechaliśmy dwoma zastępami.

  Czytaj dalej...
 • 2022.05.03 - Pożar ciągnika

  pozar3 maja o godzinie 19:40 MSK w Ostrołęce zadysponowało nas do pożaru ciągnika rolniczego.

  Czytaj dalej...
wszystkie prawa zastrzeżone przez OSP Łyse
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK