sobota, 13 kwiecień 2024 18:48

Pożary Wewnętrzne - Born.To.Rescue - Maciej Iwiński Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
IMG 20240413 WA0162W sobotę 13 kwietnia w miejscowości Siecień pod Płockiem odbyliśmy szkolenie z pożarów wewnętrznych. Organizatorem oraz prowadzącym był Maciej Iwiński - oficer, funkcjonariusz PSP oraz międzynarodowy instruktor z zakresu ratownictwa drogowego i walkami z pożarami wewnętrznymi. Born.To.Rescue - Maciej Iwiński 


Kurs rozpoczęliśmy o 8:15 od krótkiej zbiórki pod remizą OSP Siecień. Następnie przeszliśmy na salę wykładową. Podczas wykładów Maciek od podstaw przybliżył nam pojęcie pożaru. Za pomocą prezentacji multimedialnej oraz własnych doświadczeń opowiedział nam o fazach rozwoju pożaru, zjawiskach mu towarzyszących. Pokazał nam jak „czytać pożar”, jak rozpoznawać jego fazę, przewidywać kierunek jego rozwoju oraz jakie działania podejmować aby nie pogorszyć sytuacji.
Po teorii przeszliśmy na zewnątrz ubraliśmy nomexy i zostaliśmy podzieleni na 2 grupy. Jedną grupą zajął się Maciek zaś druga grupa była pod opieką Przemka, także funkcjonariusza PSP a prywatnie to kolega ze zmiany Maćka. Grupa Przemka poznawała sposoby poruszania się roty w pożarze wewnętrznym budynku, druga ekipa poznawała rodzaje prądów wodnych oraz mogła jest zastosować w praktyce na symulatorze mieszkania. Gdzie należało wejść do środka i ugasić pożar. Maciek pokazał również sposoby ewakuacji poszkodowanego ze strefy objętej pożarem. Kolejnym etapem szkolenia był pożar w praktyce ale w małej skali. Przy pomocy małego drewnianego domku Maciek zademonstrował rozwój pożaru oraz jego reakcje na nagłe odcięcie tlenu jak i jego dostarczenie. Przy okazji tego doświadczenia mogliśmy poznać niebezpieczne zjawiska towarzyszące pożarowi oraz nauczyliśmy się jak odczytywać wskazania kamery termowizyjnej. Przedostatnim etapem przygotowującym nas do wejścia do komory rozgorzeniowej było prawidłowe sprawianie zestawu ODO. Przemek zademonstrował nam jak przygotować sobie aparat do założenia jak sprawdzić szczelność układu i w końcu w jakiej kolejności wszystko ubierać. „Wisienką na torcie” była na zakończenie szkolenia komora rozgorzeniowa. Ustawiliśmy się w 2 rzędach. Ubraliśmy aparaty i maski. Przed wejściem do komory Maciek i Przemek Jeszcze raz sprawdzili poprawność całego ubrania. Weszliśmy do środka, Maciej rozpalił ognisko a Przemek przymknął górną część drzwi wejściowych. W kontrolowanych warunkach mogliśmy spokojnie obserwować rozwój pożaru. Każdy z nas mógł poczuć na własnej skórze warunki jakie panują podczas pożaru wewnątrz budynku.
Wiedza oraz umiejętności praktyczne które, mogliśmy zdobyć podczas sobotniego szkolenia są dla nas bezcenne. Dzięki niemu nasze działania będą sprawniejsze i bardziej efektywne. Dziękujemy prowadzącym kurs Maćkowi i Przemkowi za pełen profesjonalizm oraz druhom z OSP Siecień za przyjęcie nas w swoich progach.

 

                           ZDJĘCIA

     (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

   

Czytany 87 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 01 lipiec 2024 19:33

Najczęściej czytane

 • Pożary Wewnętrzne - Born.To.Rescue - Maciej Iwiński

  IMG 20240413 WA0162W sobotę 13 kwietnia w miejscowości Siecień pod Płockiem odbyliśmy szkolenie z pożarów wewnętrznych. Organizatorem oraz prowadzącym był Maciej Iwiński - oficer, funkcjonariusz PSP oraz międzynarodowy instruktor z zakresu ratownictwa drogowego i walkami z pożarami wewnętrznymi. Born.To.Rescue - Maciej Iwiński 

  Czytaj dalej...
 • OSP Łyse z nowym wozem strażackim dzięki wsparciu UE

  21

  Cały czas trwają prace nad realizacją projektu „Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego
  na potrzeby OSP w Łysych w celu walki ze skutkami klęsk i katastrof” dofinansowanego przez
  Unię Europejską.

  Czytaj dalej...
 • MotoKurp 2024

  1https://www.facebook.com/share/fGAJa69vgSP7aWLm/

   

   

  Czytaj dalej...
wszystkie prawa zastrzeżone przez OSP Łyse
stronę zaprojektowała i wykonała firma SERVPARK